Osvicení příjde po umytí - Auroville.cz

Květen 2012

Nejlepší přírodní vlasová regenerace? Kokosový olej

16. května 2012 v 15:10 | Auroville Ghost |  Panenské oleje

Kokosový olej je bezpochyby jeden z nejefektivnějších způsobů pro regeneraci širokého spektra problémů s vlasy. Mnozí tvrdí, že kokosový olej je vlastně lepší než jakýkoli jiný produkt (který byl vyroben lidmi) na trhu, protože je 100% přírodní a bez silikonů, alkoholů a jiných chemikálií, které mohou zhoršit citlivost pokožky a vlasů. Skvěle funguje při léčení poškozených a suchých vlasů. Kokosový olej má také protiplísňové účinky, a proto je perfektní při léčbě lupů a také jako prevence proti jejich tvorbě. Je to výborný a dostupný přírodní prostředek na zdravé vlasy pokud ho používáte jakou součást vlasové hygieny 1-4x do měsíce.

Kokosový olej funguje dobře na regeneraci suchých a poškozených vlasů díky své molekulární struktuře. Na rozdíl od jiných olejů anebo zvlhčovadel, které se pouze uchytí na vlasu, kokosový olej proniká skrz kutikulu (vrchni vrstvu vlasu) a regeneruje ji a zabraňuje tak poškození zevnitř vlasu. Kyselina laurová, kaprylová a vitamín E (všechny obsaženy v kokosovém oleji) pomáhají zpevňovat strukturu vlasu a zvyšují jeho pevnost snižováním ztrát bílkovin, a také zvyšují lesk. Lidi, kteří kokosový olej běžně užívají, potvrzují nárust hmoty, lesku a upravovatelnosti s menší lámavostí vlasů a snížení štěpivosti konečků. Mnozí také tvrdí, že jim vlasy méně vypadávají a jsou silnější.


Hluboká regenerace

Pro nejlepší účinek je vhodná masáž vlasů a pokožky hlavy. Použijte 1-2 čajové lžičky kokosového oleje a vtírejte ho do Vašich vlasů a pokožky. Možná budete potřebovat více kokosového oleje pro delší vlasy. Vetřete více oleje pokud jsou Vaše vlasy suché a poškozené (typicky na konečcích) a méně tam, kde jsou zdravější (vlasy u pokožky a do poloviny délky vlasu). Můžete si zvolit jednotlivá místa na Vaší hlavě podle poškození a k tomu přizpůsobit aplikaci oleje. Pokud je Váš kokosový olej v pevném stavu, budete ho muset pomalu zahřát aby se stal tekutým (okolo 26°C) , a mohl dobře účinkovat na Vaše vlasy po dobu 20 - 30 minut po aplikaci ( pro velmi suché nebo velmi slabé vlasy můžete nechat olej působit déle). Abyste zvýšili účinnost regenerace, zakryjte si hlavu koupací čepicí a zabalte vlasy do nahřáté osušky nebo použijté fén na pár minut. Protože je olej velmi těžký, budete ho po té muset smýt šampónem. Můžete zvolit třeba šampón Aloe Vera.


Zvlhčovač a Rozplétač vlasů

Po umytí vlasů můžete použít velmi malé množství kokosového oleje a vetřít je do konečků vlasů a tím půjdou lépe rozčesat a také je to prevence u velmi suchých vlasů. Výborně také funguje na vysušenou pokožku nejenom ve vlasech.


Prevence proti lupům

Abyste vylečili lupy, vmasírujte malé množství kokosového oleje do pokožky hlavy a nechte působit po dobu minimálně 10 minut nebo i celou noc (buď v koupací čepici anebo zabalené v osušce). Poté omyjte šampónem.

Arašídový olej

16. května 2012 v 12:42 | Auroville Ghost |  Panenské oleje
Panenský arašídový olej

Arašídový olej lisovaný za studena na příjemnou lehce oříškovou vuni. Obecně je arašídový olej nejvhodnější pro smažení i fritování. Má unikatní vlastnost, že neabsorbuje chutě jiných jídel, které v něm smažíte. Takže můžete vařit různé věci a každá si zachová svou vlastní neopakovatelnou chuť. Arašídový olej se také nepřipaluje při stejných teplotách jako klasické slunečnicové nebo řepkové oleje, a proto je vhodný na smažení nebo fritování.

Na zdraví!

Arašídový olej je jeden z nejzdravějších olejů. Je to rostlinný olej, který má vysoké procento nenasycených tuků, je zdrojem antioxidantů, vitamínu E a fytosterolů, které pomáhají udržet srdce v chodu. Arašídový olej je také dobrá volba pro zdravé vaření, protože může být zahřán na vyšší teploty než klasické stolní oleje, což má za výsledek méně oleje do Vašich jídel!

Studie o arašídovém oleji

Jak je olej zdravý prospěšný, jak pomáhá červeným krvinkám a srdci, bylo zkontrolováno studií vedenou na americké Penn State University, jejíž předmětem byly 4 diety:
1. Mírně tučná - ½ tuků z arašídového oleje (AO)
2. Mírně tučná - ½ tuků z olivového oleje (OO)
3. Mírně tučná - ½ tuků z arašídů a z arašídového másla (AAM)
4. Nízko tučná dieta
5. Průměrná americká dieta (PAD)
Dieta AO a AAM výrazněny zlepšily stav celkového a "špatného" LDL cholesterolu na úrovně srovnatelné s olivovým olejem, pokud se srovnávaly k PAD. Nebezpečí nemocí kardiovaskulárního systému bylo také významně sníženo jak dietou AO a AAM tak i OO.

V jiné studii byla měřena ztráta váhy při mírně tučné dietě a pří nízko tučné dietě. Arašídový olej nahrazoval polovinu tuků v mírně tučné dietě. Osoby používající arašídový olej ztratily váhu a také se jim vylepšily úrovně cholesterolů a triglyceridů, které v těle pomáhají přenášet energii a vyživový tuk.

Data také ukázala, že pokud jsou nasycené tuky nahrazeny nenasycenými (jaké se nacházejí v arašídovém oleji) může být zvýšena senzitivita pro příjem inzulínu. Platí pro oba dva typy diabetu.


Typy arašídových olejů


Rafinovaný arašídový olej
Rafinovaný arašídový olej, jako všechny procesované rostliné oleje, je rafinovaný, vyčištěný a odpachovaný. Tyto procesy odstraní alergické složky z oleje, ale i léčivé látky.

Gurmánský arašídový olej
Tento olej není rafinovaný a je považován za speciální olej. Vyrábí se opražením arašídů a poté jejích slisováním. Některé gurmánské arašídové oleje mají skvělé aroma právě díky tomuto opražení.

Jako u ostatních panenských rostlinných olejů, které jsou vyráběny většinou tradičním ručním lisem, zaručuje tento způsob získání všeho dobrého co nám arašídy přináší od vitamínů po antioxidanty.


Arašídový olej a alergie

Rafinovaný arašídový olej je zbaven všech léčivých látek, a proto nevyvolává alergickou reakci. Literatura hovoří až o 7 alergenech v podzemnici olejné. Mohou způsobit běžné projevy potravinové alergie a intolerance. Gurmánský olej, pokud jsou oříšky nejdříve tepelně upraveny, vykazuje nízké množství alergenů. A konečně paneský arašídový olej má obsah alergenů nejvyšší, ale také má největší obsah tělu prospěšných látek.

Zbavte se akné! Pomůže masáž ohřátým sezamovým olejem?

15. května 2012 v 14:11 | Auroville Ghost |  Panenské oleje
Tradiční způsoby léčby akné obsahují často nešetrné látky, které příliš vysušují Vaši pokožku, způsobují zarudnutí, šupinatění a loupání kůže. Aby to pokožka vyrovnala produkuje více mazu a tím dále komplikuje její stav. Masáž sezamovým olejem je mírná a jemná léčba, která by mohla ukázat efektivnější v dlouhodobém výhledu než časté používání uzavírajících a vysušujících výrobků.

Akné

Akné je kombinace několika událostí, které se stanou pod pokožkou. 3 složky jsou potřeba pro vytvoření akné:
1. Nadprodukce mazu
2. Přítomnost bakterií
3. Podráždění vlasových váčků (folikul) nepravidelným odlupováním mrtvých kožních buněk

Faktory, které způsobují nadprodukci mazu jsou následující:
1. Hormony
2. Dědičnost
3. Bakterie
4. Některé léky zvyšují produkci mazu

Jakmile je vlasový folikul (viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlasov%C3%BD_folikul ) ucpán mazem a mrtvými kožními buňkami, objeví se akné.

Historie

Podle informací na této stránce (http://www.hort.purdue.edu/newcrop/afcm/sesame.html) je sezam jedna z nejstarších kultivovaných plodin a byla ceněna již v Babylónu a Asýrii. Nejvíce sezamu se sklidí na polích Indie a Číny. Olej se používá k výrobě mýdel, parfémů a léků. Semena sezamu obsahují zhruba 50% oleje a 25% bílkovin. Významnou složkou oleje je antioxidant Sezamol, který chrání oleje před zkažením a živé organismy před účinky volných radikálů, má i protiplísňové účinky.

Výhody používání sezamového oleje

Protože akné začíná pod pokožkou, zvýšení circulace krve může pomoci procesu vyčištění od bakterií a toxinů. Zvýšení cirkulace krve pomocí obličejové masáže může zefektivnit léčení akutních problémů. Díky rozpouštědlům, které obsahuje sezamový olej, může masáž zmírnit nebo plně zastavit nadměrnou produkci kožního mazu nebo mírnit zaněty kůže. Vědci sezamový olej prozkoumali a usoudili, že je bezpečný jako kosmetický přípravek viz (http://www.cir-safety.org/ ).

Další možnosti léčby ?

Jako doplněk masáže sezamovým olejem je vhodné používat podobné jemné a šetrné způsoby, jako střídmé pití zeleného čaje, zvýšení příjmu vitamínu B a přijímaní zdravého vitamínu D pobytem venku (nejlépe na slunci). Opalujte se, ale je to opět škodlivé pokud to přeženete a oloupete se. Mrtvé kožní buňky mohou uzavřít póry pokožky. Cvičením a zvyšeným pitím tekutin (nejlépe vody) pomůžete celkové cirkulaci krve a tím vyvoláte vylučování toxinů z Vašeho těla. Pokud musíte používat silnější léky proti akné, užívejte je šetrně abyste přerušili cyklus vysychání Vaší kůže, který je příčinou zvýšené tvorby mazu a tím pádem i akné.

A zase je to všechno trochu jinak....

15. května 2012 v 12:42 | Auroville Ghost |  Auroville všem
Čína roste, USA upadá
Která velmoc je více ohrožená svými "nejlepšími" ?
Vzrůst Číny za posledních 100 let se směle může řadit k velkým výdobytkům civilizace. USA je stále chycena v pátém roce strádání a čínská ekonomika je připravena překonat americkou koncem této dekády, na horizontu dějin ční Čína. Ocitli jsme se na počátku novináři nazývaného "Pacifického století", přesto jsou zde znepokojivá znamení, že bude místo toho známé jako "Čínské století".

Ale stojí čínský obr na hliněných nohou? V nedávno publikované knize, Why Nations Fail (Proč národy zanikají) ekonomové Daron Acemoglu a James A. Robinson charakterizovali vládnoucí třídu v Číně jako "vysávající" - parazitickou a korupční - a předvídají že čínský ekonomický růst se brzy obrátí v prach, zatímco americké "vše zahrnující" vládnoucí instituce nás vedou ke světlým zítřkům. Argumentují, že země ovládaná jednou politickou stranou bez svobodných médií nebo kontrol a rovnováhy vlastní našemu demokratickému systému, nemůže dlouho prosperovat v moderním světě. Široké spektrum nejvýznamnějších veřejných intelektuálu, včetně šesti laureátů Nobelovy ceny v ekonomii zapělo pochvalné pocty a potvrdili velkou popularitu této optimistické vize.

Ale opravdu fakta o Číně a Americe ospravedlňují toto stanovistko?

Čína třese světem

Ke konci sedmdesátých let minulého stoleti po třech dekádách komunistického centrálního plánování se zvedla čínská produkce na slušnou úroveň, ale s obrovskými náklady v začátcích: 35 mil. Číňanů umřelo hladem v letech 1959 až 1961. Hladomor byl zapříčiněný politikou rychlé industrializace Maova "Velkého skoku".

Během těchto let velmi rychle narostla i čínská populace, takže životní standard se zlepšoval pomalu, možná 2% za každý rok mezi lety 1958 - 1978, a to z extremně nízké základny. Při porovnání nákupní síly v roce 1980 měla většina Číňanů příjem o 60-70% nižší než většina obyvatel hlavních zemí třetího světa jako Indonesie, Nigerie, Pakistanu nebo Keni, žádná z těchto zemí nebyla považována za ekonomický zázrak. Dokonce i Haitani byly mnohem bohatší než Čínani.

Vše se začalo velmi rychle měnit jakmile Deng Xiaoping zavedl reformy svobodného podnikání v roce 1978. Nejdříve na celém venkově a v malých průmyslových společnostech v pobřežních provinciích. V roce 1985 uveřejnil The Economist článek, ve kterém chválí Čínu za to, že 700.000.000 rolníků zdvojnásobilo zemědělskou produkci za 7 let. Úspěch, který nemá v historii srovnání. Během té doby čína adoptovala politiku jednoho dítěte, přes pochopitelný odpor, a snížila populační přírůstek v zemi, která má relativně málo orné půdy.

Kombinace zpomalení populačního exploze a velmi rychlého ekonomického růstu má jednoznačné dopady na národní prosperitu. Během tří dekád do roku 2010 dosáhla Čína možná nejrychlejšího stabilního růstu v lidské historii. Její reálná ekonomická síla se navýšila téměř 40krát mezi lety 1978 - 2010. V roce 1978 byla americká ekonomika 15x větší než čínská, ale dle mnoha mezinárodních odhadů Čína překoná USA ve velikosti ekonomiky během několika let.

Navíc velká část nově nabytého čínského bohatství vlastní běžní číňané, kteří v průběhu jedné generace přesedlali z volů do automobilů. Zatímco střední vrstvě v Americe stagnují příjmy téměř 40 let, v Číně se skoro zdvojnásobovaly každé desetiletí, s nárůstem reálného platu zaměstnance ( mimo zemědělství) o 150% z posledních deset let. V roce 1980 byli číňané stejně zoufale chudí jako pakistánci, nigerijci nebo keňané, ale dnes? Jsou několikrát bohatší, což reprezentuje více než 10 násobný posun v příjmech.

Světová Banka nedávno oznámila velký propad globální chudoby mezi lety 1980 - 2008, ale kritici namítají, že 100% tohoto poklesu se dá připsat na vrub samotné Číně. Čísla mluví sama za sebe. Neskutečných 662 milionů číňanů již nežijí dále v chudobě, přičemž ve zbývajícím světě přibylo dalších 13 milionů žijících pod hranicí chudoby. A ačkoliv je Indie s Čínou často srovnávána (v západních mediích), velká část indů se propadla do chudoby. Spodní polovina populace v Indii má 30ti letou klesající tendenci v příjmu kalorií na jeden den, s polovinou dětí do věku 5ti let, které trpí podvýživou.

Čínský ekonomický úspěch je zvláště patrný ve srovnání s historickými paralelami. Mezi lety 1870 a 1900 si Amerika užívala bezprecedentní průmyslovou revoluci, že i dokonce Karel Marx a jeho následovníci propadali pochybám jestli je Komunistická revoluce potřeba nebo snad i možná v zemi, kde lidé dosahují vysoké úrovně prosperity skrz kapitalistickou expanzi. Během těchto let vzrostl HDP USA o 100%. Ale za posledních 30 let v Číně vzrostl HDP o více než 1300%.

Jenom za poslední dekádu Čína zečtyřnásobila průmyslový výkon a je nyní srovnatelná s Americkým průmyslem. V zásadních odvětvích jako je výroba automobilů, vzrostla produkce Číny 9x z 2 milionu automobilů v roce 2000 na 18 milionu v roce 2010. Tato čísla jsou větší než spojené výkony Ameriky a Japonska. Čína si připsala 85% z celkového nárůstu automobilové výroby za poslední dekádu.

Přeložil pro Vás Aurovillecz z http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=30621 , kde je toho o Číně, Americe a mediální zvůli více.