Osvicení příjde po umytí - Auroville.cz

Toxické dědictví těžby ropy

14. dubna 2012 v 10:43 | Natural creator |  Ropa

Toxické dědictví těžby ropy v Amazonii

V první řadě bych rád zveřejnil naší finanční a informační podporu indiánského kmene Achuar community nedaleko řeky Huasaga River na hranicích s Equadorem, první krok se povedl odvrátit jednu společnost co měla zálusk na toto území. Podepisovali se petice a posílali finance. Bude to však ještě stát hodně úsilí zachránit zdevastovanou krajinu po zkušebních vrtech.Bylo ted natočeno video o dotčených indiánech.Přeji příjemné podívání.

Severní Amazonie v Peru je zruinována těžbou ropy
30 let těžby ropy v bloku 1AB v severní Amazonii odkázalo domorodým obyvatelkám a obyvatelům , kteří zde žili od nepaměti, utrpení podvýživy, nemoci a sociální rozvrat. Od r. 1971, Los-Anglesské Occidental Petroleum, předvání na území Peru praktiky, které jsou v USA postaveny mimo zákon. Tato americká korporace vypustí do místních řek v průměru 800 000 galonů toxického odpadu denně, domorodé komunity nesou po letech katastrofální následky.

Akutní zdravotní problémy v indiánských komunitách
Kmeny Achuar, Aguaruna, Urarina, Candoshi a další obyvatelé Západní Amazonie jsou závislí na čistém pralese a řece, která jim poskytuje živobytí. Nicméně, jak ukázala série studií za minulé dvě dekády, řeky, ze kterých domorodci získávají potravu obsahují vysoké množství soli a ropy, kritickou koncentraci chloridu a vysokou elektrickou konduktivitu, obzvláště řeky: Corrientes, Tigre a Piedra Negra River.

Spousta komunitám není dostupný zvláštní pramen, nebo nějaký alternativní zdroj vody, a tak jsou donuceni pít zamořenou vodu z řeky. Těžké kovy a organické sloučeniny kontaminovaly celý vodní potravinový řetězec a způsobují akutní zdravotní problémy domorodým obyvatelům a obyvatelkám, které vedou k častým úmrtím. Lídr indiánské komunity Pucacacuro prohlásil:

" Už nemáme kde rybařit, museli jsme přestat chytat ryby ve zdejším jezeře, protože jednou, když jsme snědli rybu z jezera , způsobilo to mnoha obyvatelům nevolnost a pět lidí zemřelo."

Bonanza neposkytla domorodcům žádné odškodnění
Bloky 8 a 8X, situovány podél bloku 1AB, byly využívány státní peruánskou ropnou společností Petroperu s podobně katastrofálními sociálními a ekonomickými následky. Tyto pozemky jsou ropným průmyslem v Peru považovány za nejvíce lukrativní, protože poskytují 65% domácí spotřeby ropy.

Navzdory bohatství, které přináší těžba ropy, státní dotace na základní potřeby je v této oblasti limitována, nebo neexistuje vůbec. Stát Peru Poskytl místním minimum podpory, přesto, že jsou nuceni žít v toxickém prostředí, způsobeném národní spotřebou ropy.

Toxické dědictví žije díky Pluspetrolu
Praktiky amarické korporace a státu Peru, mající destruktivní vliv na živorní prostředí, byly ve velkém převzaty argentinskou energetickou korporací Pluspetrol - společnost s téměř neznámou historií - která začala využívat blok 1AB v roce 2000 a bloky 8 a 8X v roce 1996. Peruánské indiánské sdružení NGO Racimos de Ungurahui a další skupiny nyní podporují postižené obyvatele, odsuzováním praktik Pluspetrolu a požadováním vyčistění a detoxikace oblasti.

Pluspetrol nyní pospíchá s plány výstavby nového 110km dlouhého ropovodu z bloku 8 do bloku 1AB, který protne indiánské úzamí a způsobí další ekologickou a sociální katastrofu. Místní lidé protestují proti novému ropovodu, jehož výstavba bude stát 20 mil. Dolarů, ve strachu z následků ze zvyšující se těžby.

Nicméně, Pluspetrol stojí také v čele korporace PCGP (Peru's Camisea Gas Project), působící v jihovýchodní Amazonii. Skrze tuto společnost prosazuje ropovod, který má údajně zvýšit produkci ropy o 12 000 barelů denně, tedy o 13% a vydělat korporaci víc než 100 mil. dolarů ročně. V horlivé honbě za bohatstvím Pluspetrol vytrvale odmítá kompenzovat škody způsobené těžbou a přiznat svůj podíl na toxickém znečištění Amazonie.


Přikládám rozhovor s moc příjemným cestovatelem, dokumentaristou i spirituálním rádcem (alespoň pro mě) Viliamem Poltikovičem o situaci v Amazonii

Viliam Poltikovič se před pár dny vrátil z Peru, kde spolu s odborným poradcem Petrem Chobotem natáčel materiál do filmu o peruánských šamanech, jejich učení a chápání světa. Podařilo se jim zachytit spoustu inspirativních, krásných a neobyčejně zajímavých výpovědí. Setkali se však i s šokující skutečností, které věnujeme tento rozhovor: naftařské společnosti brutálním způsobem likvidují nejen amazonský prales, ale i jejich původní obyvatele, kteří zde žijí.Vegetarian.cz: Co to je Amazonie a čím je tak vzácná?
Viliam Poltikovič: Amazonie je největší tropický deštný prales na světě, soustředěný kolem veletoku Amazonky. Představuje nejen plíce naší planety, ale i databázi živých bytostí. Vyskytuje se zde největší počet druhů rostlin a živočichů na světě. Rostou zde obrovské nádherné stromy - živé bytosti, přes které k nám na planetu z kosmu proudí obrovská síla. Čerpáme z ní i my, Evropané. Amazonie skrývá spoustu neprobádaného, jsou zde rostliny a živočichové, o kterých nemáme ani ponětí. Šamani pomocí rostlin léčí i všechny moderní tzv. nevyléčitelné choroby.

Tyto rostliny se často vyskytují právě pouze v Amazonii. Prales skrývá i pozoruhodné památky starých civilizací, indiáni nám vyprávěli o celých městech zaniklých v džungli, o širokých kamenných cestách a zvláštních místech, kde se nacházejí obrovské kamenné monolity pokryté petroglyfy s tajemnými obrazci a symboly. Amazonie je zvláštní tajuplný svět, přes který k nám přichází obrovská inspirace, energie a síla, ať si to uvědomujeme či ne. A v neposlední řadě zde žijí i domorodé kmeny, které jsou naftařským a těžařským společnostem vlastně na obtíž.
Vegetarian.cz: Můžeš nás uvést do problému?

Viliam Poltikovič: Největší současnou hrozbou pro Amazonii je těžba dřeva a především ropy. Za naftařskými společnostmi je obrovská síla (která konec konců hýbe celým světem) a tu doprovází naprostá bezohlednost nejen vůči amazonské přírodě, ale i jejím původním obyvatelům. Indiáni nesou s těžkým srdcem těžbu stromů, protože velké stromy jsou pro ně posvátné a mezi ně patří i nejčastěji kácené mahagony a cedry. Při těžbě ropy naftařské společnosti nedodržují základní ekologická opatření, takže svou činností kontaminují řeky a jezera, ve kterých je potom otrávená voda. Umírají nejen ryby a ptáci, ale i indiáni, protože jiný zdroj pitné vody nemají.

To naftařským společnostem nevadí, naopak, jsou rádi, když je území bez indiánů. U jezera Rimachi jsme navštívili několik vesnic indiánů, kde 80 - 90 % obyvatel onemocnělo hepatitidou typu B. Toto onemocnění se začalo podezřele rychle šířit právě až po příchodu naftařů. Protože indiáni na toto onemocnění ve velkém umírají, tak záležitost začalo zkoumat i několik zahraničních odborníků včetně japonských. Nikdo z odborníků se ale z pralesa nevrátil a asi už ani nevrátí. Mezi indiány vládne strach z naftařů, kteří jsou tady neomezenými pány. Mají rychlé lodě, vrtulníky, zbraně. Mezi domorodci narůstá pocit vzdoru a na mnoha místech jsou ochotni bránit se třeba jen luky, šípy, oštěpy do posledního muže. Jinou volbu stejně nemají.

Vegetarian.cz: Zažil si tam v tomto smyslu něco na vlastní kůži?

Viliam Poltikovič: U jezera Rimachi jsme chtěli natočit výpovědi náčelníků několika kmenů odhodlaných k boji s naftaři. Když jsme s náčelníky projednávali natáčení, dozvěděli se to indiáni podplacení naftaři. Přistoupili k nám a řekli, že musíme okamžitě opustit toto území, nebo že nás zastřelí. Indiáni, se kterými jsme jednali, nás začali přemlouvat a naléhat, ať zůstaneme, že chtějí, aby se to natočilo a zveřejnilo. Jedna žena nám dokonce nabídla své tři krásné dcery, když zůstaneme. Muži vytahovali mačety a říkali, že si to se zrádci přes noc vyřídí, jen abychom zůstali.
Vegetarian.cz: Zůstali jste?

Viliam Poltikovič: Ne, situace byla opravdu vypjatá. Byl jsem tam jen s Petrem Chobotem, indiánským průvodcem a obsluhou malé lodi. Samozřejmě beze zbraní. Odjeli jsme. Ale podobné výpovědi a protesty indiánů jsme natočili na jiném území. Je opravdu smutné, že se o této situaci v Amazonii neinformuje a že je pro veřejnost neznámá.
Vegetarian.cz: Jak se k tomu staví peruánská vláda?

Viliam Poltikovič: Asi to přehlíží, peruánská vláda navíc tvrdí, že v amazonských pralesích nežijí žádné dosud nekontaktované kmeny. Tím jsou tedy velká území Amazonie prohlášena za pustá a otevřená dřevařským a naftařským společnostem. Ve skutečnosti jsme se se známkami a stopami nekontaktovaných domorodých kmenů setkávali jak v severní, tak v jižní Amazonii, kde jsme natáčeli.
Vegetarian.cz: Odletěli jste do Peru natáčet film o šamanismu. Čím Tě oslovil?

Viliam Poltikovič: Šamanismus je velice hluboká duchovní nauka, která má silný aspekt vědomé jednoty všeho. Propojuje člověka nejen se světem, který ho obklopuje, ale i se světy neprojevenými, paralelními, skrytými v jiných dimenzích. Šamani říkají, že vše je živé, vše má jednu podstatu, vše je propojené a se vším můžeme komunikovat. Jsou schopni svým vědomím opustit tělo a cestovat nejen do rozličných koutů naší země, nebo planet našeho vesmíru, jsou schopni vstupovat i do světa duchů a bytostí žijících v jiných dimenzích. Pomocí změněných stavů vědomí dokážou získat jakékoli informace nezávisle na časové lince. K tomu, aby se dostali do změněných stavů vědomí, jim často pomáhá ayahuaska.
Vegetarian.cz: Můžeš nám tuto rostlinu přiblížit?

Viliam Poltikovič: Je to liána, považovaná za rostlinu učitelku, živou bytost. Inteligenci. Je to jedna z možností rozvíjení a zdokonalování člověka, což je doloženo řadou vědeckých a lékařských výzkumů. Peruánští šamani nám vysvětlili, že je nikdo nevyučuje, že znalosti získávají přímo od rostlin. Ve změněném stavu vědomí, do kterého se dostanou pomocí ayahuasky, se přímo napojují na rostliny a ty jim samy sdělují své léčivé účinky.

Šamané říkají, že ayahuaska slouží k tomu, abychom poznali sami sebe a svoje možnosti, že čistí tělo i duši na fyzické i psychické úrovni a léčí. Zbavuje strachu, fobií, bloků. Léčí i těžkou drogovou závislost. Pozitivní účinky ayahuasky shledávají všichni, kteří s ní měli hlubší zkušenost. Natočili jsme například výpověď katolického kněze, který říká, že díky ayahuasce lépe pochopil boha a jednotu všeho. Policejní šéf velkého města Yurimaguas posílá pravidelně své muže k šamanovi pít ayahuasku, protože jak říká, "zlepšuje to jejich osobnost a práci samotnou".

Ve městě Tarapoto jsme natáčeli rozhovor s francouzským lékařem Jacquesem Mabitem, který tam vede centrum Takiwasi. Pomocí ayahuasky se zde léčí těžká drogová závislost a alkoholismus lidí z celého světa. Ayahuaskou se inspirují i obyčejní lidé, působí nejen terapeuticky, kdy se například člověku rozkryjí souvislosti ve vztazích s blízkými, ale ženy třeba vidí při ayahuasce vzory látek, kterými se potom inspirují při tkaní. Vidí například, jak mají vychovávat své děti. Ayahuasky existují desítky druhů s rozmanitými účinky, ale všechny rostou pouze a jedině v Amazonii.
Vegetarian.cz: Jak na Tebe Peru zapůsobilo?
Viliam Poltikovič: Je to naprosto jiný svět. Magická realita je v Peru mnohem více přítomna než v jiných zemích. Tam se neřeší, jestli UFO je nebo není, tam s tím žijí, přicházejí často do kontaktu, nejenže vidí UFO, ale i mimozemské bytosti... Prostí i akademicky vzdělaní lidé. Existenci UFO nám potvrdil i vládní expert, oficiálně však vláda zatím o tom nemluví, v naléhavém případě je však připravena veřejnosti vše vysvětlit. To, co pro nás patří do světa pohádek a mýtů, tam se děje. Jak jsou v Peru lidé jiní dokresluje i výrok taxikáře, který nás vezl do hotelu ve městě Tarapoto. Když jsme vystupovali, zářivě se rozesmál a říkal: "Vás dva má bůh rád. Já to vím. Já jsem s ním ve spojení." Těžko si představit, že by něco takového řekl taxikář v Praze.
Vegetarian.cz: Jak pomoci indiánům a Amazonii? Má vůbec smysl tady v Evropě o tom psát a informovat?

Viliam Poltikovič: Určitě má. Naše mysl tvoří. Naše myšlenky a pocity... Záleží na tom, jak jsme informovaní, o čem přemýšlíme, co si přejeme. .. Tím vytváříme a přetváříme realitu.
Vegetarian.cz: Díky za rozhovor.

Zdroj: Amazon Watch, vegetarian.czZáznam vyprávění Viliama Poltikoviče s Jaroslavem Duškem v pořadu Duše K na Kampě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama